Zagłębiowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę A.D. 2022

Ogłoszenia duszpasterskie 21.08.2022 r. intencje Mszy Świętych 22 – 28.08.2022 r.
20 sierpnia 2022
Ogłoszenia duszpasterskie 28.08.2022 r. Intencje Mszy Świętych 29 sierpień – 4 wrzesień 2022 r.
27 sierpnia 2022
Ogłoszenia duszpasterskie 21.08.2022 r. intencje Mszy Świętych 22 – 28.08.2022 r.
20 sierpnia 2022
Ogłoszenia duszpasterskie 28.08.2022 r. Intencje Mszy Świętych 29 sierpień – 4 wrzesień 2022 r.
27 sierpnia 2022

Dzisiaj, 25 sierpnia, zakończyła się zagłębiowska część XXXI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę. Hasło przewodnie tegorocznej pielgrzymki brzmiało: W KRZYŻU – MIŁOŚCI NAUKA.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Grzegorza Kaszaka, która została odprawiona we wtorek, 23 sierpnia, o godz. 7.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce.

Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak zachęcał, aby dziękować Maryi za wszelkie dobro i wspomnieć intencje oraz osoby, które prosiły nas o modlitwę. Kiedy ktoś cię prosi o modlitwę, to wiedz o tym, że ta twoja modlitwa, także na pielgrzymce, może okazać się bardzo dużą pomocą. My nie wiemy, co ten drugi człowiek przeżywa, nie wiemy, z jakimi problemami się zmierza. Podczas tego pielgrzymowania wspomnijcie wszystkie intencje oraz wszystkich, którzy was prosili w krótkich słowach „pomódl się za mnie”.

Tradycyjnie miejscem docelowym pierwszego dnia był Zendek. Pogoda wbrew prognozom okazała się dla pielgrzymów łaskawa. Pątnicy pokonali niespełna 23 km. Nasza 12 biało-niebieska grupa dekanalna licząca 17 osób, której przewodnikiem był wikariusz parafii katedralnej ks. Łukasz Tkaczyk, została połączona z grupami: 3 – zieloną i 4 – złotą.

W ramach pielgrzymkowych konferencji mogliśmy pochylić się i bliżej przyjrzeć poszczególnym częściom Mszy Świętej. W kościele w Targoszycach ks. Michał Borda przybliżył nam Eucharystię Obrzędy Wstępne i Liturgię Słowa, bo jak wspomniał dobre, pogłębione zrozumienie znaków, symboli, pozwala każdej i każdemu z nas lepiej przeżywać Eucharystię.

W drugim dniu ponownie pogoda nas pozytywnie zaskoczyła. Zaplanowane było do przejścia ok. 29 km, jednak z uwagi na zamknięty remontowany odcinek drogi Starcza – Nierada, dystans ten został skrócony.

Podczas codziennego odmawiania różańca odczytywane były prośby, te osobiste, ale również o pokój na Ukrainie. Nie brakowało także dziękczynienia za wszelkie dobro i za dar sosnowieckiego Kościoła.

Punktem kulminacyjnym tego dnia była uroczysta Eucharystia odprawiona  o godz. 16.00 w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Starczy. Ks. Michał Borda, tym razem podczas homilii, przybliżył nam Liturgię Eucharystyczną. W tym dniu został odczytany fragment Ewangelii św. Łukasza o spotkaniu Jezusa z Zacheuszem. Kaznodzieja zwrócił uwagę na słowa „muszę”, które wypowiada Zacheusz: „Muszę zobaczyć, kim jest ten Jezus” i to samo słowo „muszę”, wypowiedziane przez Jezusa: „Zejdź prędko, bo muszę zatrzymać się w Twoim domu”. Ze zderzenia tych dwóch „muszę” – powiedział –  dokonują się rzeczy niezwykłe. Tęsknota współczesnego człowieka za Bogiem zderza się z tęsknotą Boga za współczesnym człowiekiem właśnie tutaj – na tym Eucharystycznym stole.  

Kolejny, trzeci już dzień upłynął pod znakiem pięknej, nieco zbyt upalnej aury. Pokonaliśmy trasę z Nierady na Jasną Górę liczącą niespełna 15 km. Przybyliśmy do Maryi, dziękując za czas spędzony na pielgrzymim szlaku, za otrzymane dary, powierzając Jej intencje, z którymi przyszliśmy. Zwieńczeniem pielgrzymki była Eucharystia odprawiona o godz. 16 w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka, który w wygłoszonej homilii mówił o znaczeniu Maryi w życiu naszego narodu i w życiu każdego z nas.

W tym roku, po raz drugi, pielgrzymka miała charakter hybrydowy, co oznacza, że na noclegi pielgrzymi udawali się autokarami do własnych domów.
Więcej zdjęć z pielgrzymki TUTAJ

Tekst i fotografie: Marzena i Adam Gołębiowscy.

Udostępnij: