Sanktuarium na rysunku
26 lutego 2019Ogłoszenia duszpasterskie 3.03.2019 / Intencje Mszalne 4-10.03.2019
10 marca 2019Sanktuarium na rysunku
26 lutego 2019Ogłoszenia duszpasterskie 3.03.2019 / Intencje Mszalne 4-10.03.2019
10 marca 2019Z radością informujemy, że ukazała się książka ks. Pawła Pielki pt. „Zaznać Chrystusa w Jego Męce” zawierającą kazania pasyjne i rozważania Drogi Krzyżowej.
Książka została ubogacona rysunkami Stanisława Wywioła.
Stanisław Wywioł wraz z żoną Zofią namalował obraz Jezusa Miłosiernego, który peregrynował w naszej diecezji w 2012 roku.
O. prof. Andrzej Napiórkowski OSPPE z Klasztoru Paulinów na Skałce w przedmowie do książki napisał:
„(…) Aby doświadczać wolności i radości ze wspólnoty z Trójjedynym Bogiem, trzeba nam stąpać po śladach Zbawiciela. Co oznacza zatem Jego naśladowanie? To nabywanie Jego Ducha, Jego wrażliwości, Jego sposobu postępowania. Wchodzimy w Jezusowe myślenie szczególnie wówczas, gdy kontemplujemy niesprawiedliwy sąd Piłata nad Nim, Jego Mękę, ubiczowanie, nałożenie cierniowej korony, dźwiganie Krzyża, ukrzyżowanie, śmierć, zdjęcie z Krzyża czy złożenie do grobu.
Pomocą w tym są takie nabożeństwa, jak Gorzkie Żale, Kazania i Pieśni Pasyjne, Droga Krzyżowa, Adoracja Krzyża czy inne praktyki wielkopostne, które upamiętniają bezinteresowną i bezgraniczną miłość Syna Bożego. One kształtują właściwą i pełną chrześcijańską duchowość, gdyż uczą podstawowej prawdy, iż bez ofiary i wyrzeczenia nie będziemy mieli udziału w zmartwychwstaniu Zbawiciela. Jakże mądra w swojej pedagogicznej wymowie jest strofa Gorzkich Żali: „Upał serca swego chłodzę, gdy w przepaść Męki Twej wchodzę”. Umysł i serce chrześcijanina za każdym razem zaczynają pałać współczuciem, gdy rozważa on stacje krzyżowej drogi Zbawiciela.
(…) dobrze się stało, iż ks. dr Paweł Pielka dzieli się z nami swoimi rozważaniami na niedziele Wielkiego Postu oraz Drogi Krzyżowej. Jest to o tyle cenne, iż ks. Paweł z osobistym zaangażowaniem przede wszystkim sam gorliwie i autentycznie uwielbia Jezusa w Jego tajemnicach Męki i śmierci, stąd staje się dla nas autentycznym przewodnikiem.
Ten zbiór tworzy jednak nie tylko refleksja kapłańska, ale ubogacają również przepiękne rysunki autorstwa Stanisława Wywioła. Owe ilustracje bez wątpienia stają się właściwą pomocą, by wprowadzać nas w głębię medytacji ks. Pawła, a w ostateczności, abyśmy zbliżyli się do Jezusa, który za nas cierpi i umiera. Odkrywajmy Jego niezgłębioną miłość do każdego z nas i do całego świata! On swoje najświętsze człowieczeństwo poddał największej Męce i śmiertelnej udręce, abyśmy zwyciężali moce ciemności! W Jego ranach wspólnota wierzących doznaje wciąż na nowo swojego oczyszczenia i umocnienia w czasie drogi ku eschatologicznej pełni! (…)”.