Wspomnienie NMP Różańcowej

Błogosławieństwo zwierząt i ich opiekunów
5 października 2022
Ogłoszenia duszpasterskie 9.10.2022 r. Intencje Mszy Świętych 10 – 16.10.2022 r.
8 października 2022
Błogosławieństwo zwierząt i ich opiekunów
5 października 2022
Ogłoszenia duszpasterskie 9.10.2022 r. Intencje Mszy Świętych 10 – 16.10.2022 r.
8 października 2022

Październik jest miesiącem różańca świętego. Modlitwa różańcowa jest modlitwą wdzięczności, miłości i ufnej prośby. Jan Paweł II wielokrotnie mówił o sile różańca, który towarzyszył mu od najmłodszych lat:

„Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej kuzynki, Elżbiety. Na tle słów: „Zdrowaś Maryja” dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia (Tajemnice) z życia Jezusa Chrystusa… Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania.”

7 października przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

Zostało ono ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, pod Lepanto. 7 października 1571 r. Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież — św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej — usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając Jej swą troskę podczas odmawiania różańca. Nagle doznał wizji: zdawało mu się, że znalazł się na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczył ogromne floty, przygotowujące się do starcia. Nad nimi ujrzał Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiła manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej. Udało się powstrzymać inwazję Turków na Europę. Zwycięstwo było ogromne. Po zaledwie czterech godzinach walki zatopiono sześćdziesiąt galer wroga, zdobyto połowę okrętów tureckich, uwolniono dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników; śmierć poniosło 27 tys. Turków, kolejne 5 tys. dostało się do niewoli. Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r., rozszerzył to święto na cały Kościół. W roku 1883 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego — módl się za nami”, a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik. (źródło: brewiarz.pl)

Udostępnij: