Wielki Post

Ogłoszenia duszpasterskie 21.02.2021 Intencje mszalne 22-28.02.2021
20 lutego 2021
Tajemnica kaplicy Matki Bożej Różańcowej
23 lutego 2021
Ogłoszenia duszpasterskie 21.02.2021 Intencje mszalne 22-28.02.2021
20 lutego 2021
Tajemnica kaplicy Matki Bożej Różańcowej
23 lutego 2021

Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia Świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tradycyjnie trwa 40 dni na pamiątkę 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa na pustyni. W czasie Wielkiego Postu Kościół zaleca wiernym m.in.:

  • większą wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu;
  • częstą modlitwę (wspólnotową i indywidualną) ;
  • udział w organizowanych nabożeństwach Drogi Krzyżowej (odprawianych w piątki) oraz w Gorzkich Żalach (odprawianych w niedziele);
  • udział w rekolekcjach parafialnych;
  • przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania;
  • zaangażowanie się w pomoc bliźnim (np. przez uczynek miłosierdzia, jakim jest jałmużna)

W tym okresie liturgicznym katolicy nie powinni natomiast brać udziału w hucznych zabawach, dlatego karnawał oficjalnie kończy się dzień przed Środą Popielcową (są to tzw. ostatki). Od V Niedzieli Wielkiego Postu w polskich kościołach zakrywane są krzyże (do zakończenia liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek). Z kolei VI Niedziela Wielkiego Postu, nazywana Niedzielą Palmową Męki Pańskiej, upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu wierni przychodzą do kościołów wraz z palmami wielkanocnymi, które kapłan święci w trakcie mszy. Tydzień, który rozpoczyna Niedziela Palmowa jest nazwany Wielkim Tygodniem. W Wielki Czwartek rozpoczyna się Misterium Wielkanocne, które trwa do Wielkiej Soboty, a konkretnie do Liturgii Wigilii Paschalnej.

Wielki Post w liturgii

  • od początku Wielkiego Postu aż do Wigilii Paschalnej aklamację Alleluja zastępuje się Chwała Tobie, Królu wieków albo Chwała Tobie, Słowo Boże;
  • w trakcie liturgii nie jest wykonywany także hymn Chwała na wysokości Bogu (z wyjątkiem uroczystości);
  • kapłani noszą fioletowe szaty liturgiczne (w Kościele katolickim fiolet uważany jest za barwę pokutną; dniem, w którym fioletowe szaty nie obowiązują jest IV Niedziela Wielkiego Postu – wówczas księżą mogą założyć szaty różowe, gdyż jest to dzień radości z powodu nadchodzącej Wielkanocy). Czwarta niedziela Wielkiego Postu w naszej parafii rozpocznie czterodniowe rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ks. Lech Gralak z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.

Wielki Post zachęca nas, abyśmy za Jezusem podążyli na pustynię, miejsce samotności, miejsce zmagania się z pustynnymi warunkami: brak wody, wysokie temperatury w ciągu dnia, a mróz nocą, częste burze piaskowe, brak wygodnych dróg, dzikie i niebezpieczne zwierzęta. Pobyt na pustyni zmienia człowieka. Po kilku dniach pobytu na pustyni człowiek wraca zupełnie zmieniony, nie tylko fizycznie, ale odmieniony wewnętrznie, pokorny i prawdziwy. Wędrujemy po ścieżkach Wielkiego Postu. Szukajmy ciszy, miejsc spokoju, gdzie wyraźniej można usłyszeć ten powiew Bożego Ducha i wprowadzić w życie codzienne to wszystko, co Bóg nam proponuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij: