Z Dzienniczka s. Faustyny — Wielki Piątek
29 marca 2024Wielka Sobota — świecenie pokarmów wielkanocnych
30 marca 2024Z Dzienniczka s. Faustyny — Wielki Piątek
29 marca 2024Wielka Sobota — świecenie pokarmów wielkanocnych
30 marca 2024Wielki Piątek — Męka i śmierć Pana Jezusa na Krzyżu
W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy Świętej. Treścią tego dnia jest zbawcza Męka i Śmierć Chrystusa na Krzyżu, przez które dokonało się nasze zbawienie. Ołtarz jest obnażony — nie ma na nim obrusu, świeczników ani krzyża. Szaty liturgiczne są koloru czerwonego — znak Chrystusowej krwi i męczeństwa, ale też Jego królewskiej godności oraz miłości do ludzkości. Liturgia tego dnia składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji Krzyża, Komunii Świętej i procesji do Bożego Grobu.
Na zakończenie liturgii wielkopiątkowej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego. Podczas procesji usłyszeliśmy słowa wymownej pieśni:
Odszedł Pasterz od nas, Zdroje wody żywej.
Zbawca, Źródło łaski, miłości prawdziwej.
Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud.
O Jezu, dzięki Ci za Twej męki trud.
Gdy na krzyżu konał, słońce się zaćmiło.
Ziemia się zatrzęsła, wszystko się spełniło.
Figura Chrystusa, która jest umieszczona w Grobie, wskazuje na śmierć Zbawiciela. Jednakże ponad tym obrazem jest monstrancja, a w niej żywy Eucharystyczny Chrystus. Adorując Chrystusa, rozważajmy Jego Mękę. Niech stanie się ona dla nas źródłem siły i wezwaniem do ciągłej zmiany myślenia i kierunku życia, abyśmy żyli już nie dla siebie, lecz dla Tego, który dla nas umarł i zmartwychwstał.
Fotografie: Adam Gołębiowski
Więcej zdjęć z Triduum Paschalnego TUTAJ