Uroczystość odpustowa naszej parafii

16 kwietnia — Niedziela Miłosierdzia Bożego, uroczystość odpustowa naszej parafii
15 kwietnia 2023
Ogłoszenia duszpasterskie 23.04.2023 – Intencje Mszy Świętych 24 – 30.04. 2023
22 kwietnia 2023
16 kwietnia — Niedziela Miłosierdzia Bożego, uroczystość odpustowa naszej parafii
15 kwietnia 2023
Ogłoszenia duszpasterskie 23.04.2023 – Intencje Mszy Świętych 24 – 30.04. 2023
22 kwietnia 2023

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego obchodziliśmy uroczystość odpustową naszej parafii. Jest ona okazją do skorzystania z wielu łask, które daje nam Bóg. O godz. 12.30 Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Mirosław Tosza – założyciel, opiekun i duszpasterz Wspólnoty Betlejem w Jaworznie. Współcelebransem był nasz rodak ks. Tomasz Jaskuła studiujący obecnie na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Eucharystia została odprawiona w intencji parafian z prośbą o Boże błogosławieństwo dla wszystkich rodzin i osób samotnych, abyśmy byli silni wiarą i radośni obecnością Chrystusa Zmartwychwstałego wśród nas.

W wygłoszonej homilii ks. Mirosław, przybliżając nam postawę św. Tomasza wobec Jezusa Zmartwychwstałego, zwrócił uwagę, że wiara jest drogą. Tekst Ewangelii św. Jana pokazuje jak przejść od zwątpienia to pięknego aktu wiary Pan mój i Bóg mój. Jak to się stało, że wiara św. Tomasza się przebudziła? Tomasz zdecydował się – Pan mój i Bóg mój. Kluczowe jest to, co mówi Jezus do Niego, aby dotknął Jego ran. Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzący.

Dzisiaj także wspominamy s. Faustynę, która przekazała nam Jezusowe orędzie o miłosierdziu. S. Faustyna zobaczyła Pana Jezusa innego, niż tego, którego znamy z obrazu: Jezu Ufam Tobie. Ukazał jej się 3 dni po jej ślubach wieczystych. Napisane jest w Dzienniczku:  Po chwili ujrzałam Pana, całego ranami pokrytego – i rzekł do mnie: patrz, kogoś poślubiła. – Ja zrozumiałam znaczenie tych słów i odpowiedziałam Panu: Jezu, więcej Cię kocham widząc Cię zranionego i wyniszczonego, niżelibym Cię ujrzała w Majestacie. Jezus pyta – dlaczego? Odpowiedziałam, wielki Majestat przeraża mnie maleńką nicość, jaką jestem, a rany Twoje pociągają mnie do serca Twego i mówią mi o wielkiej miłości Twojej ku mnie. Po tej rozmowie nastąpiło milczenie. Wpatrywałam się w Rany Jego święte i czułam się szczęśliwa cierpiąc z Nim. (Dz 252).

Chrystus po zmartwychwstaniu zachował rany. To święto jest po to, abyśmy się im na nowo przyjrzeli, jak Tomasz do tych ran przyszli i w tych ranach znaleźli źródło życia.

Dzisiejsza uroczystość odpustowa zbiegła się z Niedzielą Seminaryjną. W naszej parafii gościliśmy Jakuba Ożarowskiego – kleryka III roku, który zaprosił nas do modlitwy w intencji powołań kapłańskich oraz Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Ofiary zebrane w tym dniu na tacę  zostały przeznaczone na utrzymanie naszego seminarium.

Na zakończenie kapłani, parafianie i przybyli goście wzięli udział w uroczystej prosecji wokół naszego sanktuarium.

LINK DO ALBUMU

Opracowanie i fotografie: Marzena i Adam Gołębiowscy.

Udostępnij: