
Jubileusz Roku Nadziei
10 kwietnia 2025
Ogłoszenia duszpasterskie 13.04.2025 r. i intencje Mszy Świętych od 14.04.2025 do 20.04.2025 r.
11 kwietnia 2025
Jubileusz Roku Nadziei
10 kwietnia 2025
Ogłoszenia duszpasterskie 13.04.2025 r. i intencje Mszy Świętych od 14.04.2025 do 20.04.2025 r.
11 kwietnia 2025Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona obchody Wielkiego Tygodnia. Liturgia Kościoła wspomina w tym dniu uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Dzisiaj odnowiona liturgia zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem (zaleca, nie nakazuje), gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła.
O tym wydarzeniu piszą wszyscy Ewangeliści. Pokazuje to, jak wielką rangę przywiązują do tego wydarzenia.
Ewangeliczny opis uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy możemy przeczytać również w Dzienniczku Siostry Faustyny: Niedziela Palmowa. W tę niedzielę przeżywałam w szczególny sposób uczucia Najsłodszego Serca Jezusowego; duch mój był tam, gdzie był Jezus. Widziałam Pana Jezusa siedzącego na oślątku i uczniów, i wielkie rzesze, które szły razem z Panem Jezusem rozradowane, z gałęziami w ręku, i jedni rzucali je pod nogi, gdzie jechał Pan Jezus, a inni trzymali gałązki w górze, skacząc i wyskakując przed Panem i nie wiedzieli, co czynić z radości. I widziałam drugą rzeszę, która wyszła naprzeciw Jezusowi, tak samo z rozradowanym obliczem i z gałęziami w rękach, i nieustannie wykrzykiwali z radości, i dzieci małe – ale Jezus był bardzo poważny i dał mi poznać Pan, jak cierpiał w tym czasie. l w tej chwili nic nie widziałam, tylko Jezusa, który miał Serce przesycone niewdzięcznością [ludzi]. (Dz. 642)
Podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją czyta się opis Męki Pańskiej zwykle z podziałem na role. Radosna procesja z palmami oraz czytanie Męki Pańskiej podkreślają, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą ściśle związane.
Kościół zachęca, aby nie ograniczać się tylko do radosnego wymachiwania palmami i wołania: „Hosanna Synowi Dawidowemu!”, ale wskazuje drogę ku Wieczernikowi. Następnie wprowadza w ciemny ogród Getsemani, pozwala odczuć dramat Jezusa uwięzionego i opuszczonego, daje zasmakować Jego cierpienie w pretorium Piłata i odrzucenie przez człowieka. Wreszcie zachęca, aby pójść dalej, aż na sam szczyt Golgoty i wytrwać do końca. Chrześcijanin nie może obojętnie przejść wobec wiszącego na krzyżu Chrystusa, ma zostać do końca, aż się wszystko wypełni, ma pomóc zdjąć Go z krzyża i mieć odwagę spojrzeć w oczy Matce trzymającej na rękach ciało Syna, by na końcu wreszcie zatoczyć ciężki kamień na Grób. A potem już tylko pozostaje mu czekać na tę Wielką Noc. To właśnie daje nam Wielki Tydzień, który rozpoczyna się Niedzielą Palmową.