Marmurowe ołtarze w naszym kościele

Ogłoszenia duszpasterskie 22.12.2024 r. i intencje Mszy Świętych od 23.12.2024 do 29.12.2024 r.
21 grudnia 2024
Uroczystość przyjęcia do Liturgicznej Służby Ołtarza
22 grudnia 2024
Ogłoszenia duszpasterskie 22.12.2024 r. i intencje Mszy Świętych od 23.12.2024 do 29.12.2024 r.
21 grudnia 2024
Uroczystość przyjęcia do Liturgicznej Służby Ołtarza
22 grudnia 2024

Ogrzewanie podłogowe w kościele wymusiło przebudowę ołtarza soborowego, przy którym kapłan sprawuje Eucharystię oraz ołtarza głównego, gdzie znajduje się tabernakulum. Ołtarze są konsekrowane, to znaczy poświęcone na wyłączną służbę Bogu, dlatego też nie można było naruszyć tych części, które zostały namaszczone olejem krzyżma przez biskupa podczas konsekracji — chodzi o tak zwaną mensę ołtarzową. Aby zapewnić właściwą wysokość ołtarzy, po remoncie ogrzewania zostały nałożone drewniane nakładki, które służyły nam do tej pory.

19 grudnia sfinalizowaliśmy kolejną ważną inwestycję w naszym kościele. Drewniane mensy ołtarzowe zostały zastąpione prawdziwym kamieniem, włoskim marmurem, konweniującym z pozostałą częścią ołtarzy. Już w Starym Testamencie składano Bogu ofiarę na ołtarzu kamiennym. Ten zwyczaj przejęła liturgia chrześcijańska. Msza Święta powinna być sprawowana na ołtarzu kamiennym. Kamień symbolizuje wieczność, niezmienność tego, co należy do Boga. Czasem w kościołach znajdujemy drewniane ołtarze, ale wówczas mensa ołtarzowa jest wyposażona w kamienną płytę, na której kapłan sprawuje Eucharystię.

Święty Ignacy Antiocheński  w Liście do Kościoła w  Magnezji nawoływał: Wszyscy więc biegnijcie, by zjednoczyć się jakby w jedną świątynię Boga, jakby wokół jednego ołtarza, w jednym Jezusie Chrystusie. Święty Ambroży natomiast mówił: Czym jest bowiem ołtarz Chrystusa, jeśli nie wyobrażeniem Jego Ciała?

Ołtarz jest ważnym symbolem. Zajmuje centralne miejsce w świątyni. Wokół niego gromadzi się wspólnota wiernych podczas sprawowania Eucharystii. To na nim, pod sakramentalnymi znakami, uobecnia się ofiara krzyżowa, w której Jezus wydał się dla naszego odkupienia. Kościół Rzymski modli się w Modlitwie eucharystycznej takimi słowami: Pokornie Cię błagamy, wszechmogący Boże, niech Twój święty Anioł zaniesie tę ofiarę na ołtarz w niebie, przed oblicze Boskiego majestatu Twego, abyśmy przyjmując z tego ołtarza Najświętsze Ciało i Krew Twojego Syna, otrzymali obfite błogosławieństwo i łaskę.

Bogu niech będą dzięki za to, że w naszym kościele możemy Bogu składać Ofiarę Eucharystyczną Chleba i Wina na kamiennym, trzeba dodać, szlachetnym, bo marmurowym ołtarzu.

Udostępnij: