25-lecie Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu

Ogłoszenia duszpasterskie 18.09.2022 r. Intencje Mszy Świętych 19 – 25.09.2022 r.
17 września 2022
Kaplica Szpitala Nr 1 ma relikwie Św. Jana Pawła II
23 września 2022
Ogłoszenia duszpasterskie 18.09.2022 r. Intencje Mszy Świętych 19 – 25.09.2022 r.
17 września 2022
Kaplica Szpitala Nr 1 ma relikwie Św. Jana Pawła II
23 września 2022

15 września b.r. w święto patronalne NMP Bolesnej, obchodzony był srebrny jubileusz powstania Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Obecnie ta placówka ma swoją siedzibę przy ul. Mjr H. Hubala-Dobrzańskiego 131.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bpa Grzegorza Kaszaka, który wraz z podopiecznymi, pracownikami, wolontariuszami, księżmi, siostrami zakonnymi i zaproszonymi gośćmi dziękował Bogu za 25. lat funkcjonowania tego ośrodka opieki paliatywnej. Pasterz naszej diecezji w sposób szczególny powitał ks. prałata Jana Szkoca. Wspomniał, że dzisiaj spotykamy się w pięknej kaplicy, w pięknym budynku hospicjum, a jest to zasługa naszego drogiego ks. Szkoca, który przyczynił się do tego, że to hospicjum tak pięknie się rozrosło. Ks.  Szkoc przed ćwierćwieczem był proboszczem w sosnowieckiej parafii p.w. św. Tomasza. To właśnie tam przed 25. laty zakiełkowała inicjatywa powstania Hospicjum.

Ksiądz Biskup w homilii wspomniał, że w sposób szczególny wzorem i zachętą dla wszystkich, którzy je tworzą, powinna być, postać miłosiernego Samarytanina z Ewangelii św. Łukasza. Przykład zostawia nam Pan Jezus – powiedział ksiądz Biskup – na pytanie: co ja w tym życiu mam robić? Pan Jezus nam w sposób szczególny zwraca dzisiaj uwagę: pomagaj cierpiącym, pomagaj ludziom chorym, pomagaj tym, którzy w opinii innych znaleźli się w beznadziejnej sytuacji. Nawet jeżeli to życie będzie się tliło, ty ten skarb pielęgnuj, ile możesz i jak możesz. Pan Bóg niech będzie dla wszystkich nagrodą, ale w sposób szczególny dla całej wspólnoty Hospicjum w Sosnowcu.

Druga część uroczystości odbyła się w ogrodzie. Pani Małgorzata Czapla – prezes Zarządu sosnowieckiego Hospicjum, powitała podopiecznych, bo to dla nich ta uroczystość była zaplanowana tutaj – powiedziała –  w dużej bliskości z nimi, żeby wtopili się w naszą obecność, żeby świętowali razem z nami. Wszystko, co się dokonało przez 25. lat, było z myślą o podopiecznych. Powitała pracowników, którzy dbają o komfort życia naszych podopiecznych oraz grupę wolontariuszy: Wy jak woda przenikacie szczeliny w skałach i uzupełniacie naszą wspólnotę. To z wami wolontariuszami stanowimy prawdziwy potencjał dobra. Słowa powitania wypowiedziane były również do zaproszonych gości i sponsorów, którzy wspierają Hospicjum, bez nich dzisiaj niemożliwa byłaby opieka nad tyloma osobami.

Hospicjum odwiedziła niezwykła osoba pani Ewa Kopczyńska – aktorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu, która śpiewała podczas 10,15 i 20-lecia. Tym razem nie mogła zaśpiewać, walczy z całych sił, aby odzyskać sprawność swojego ciała po pękniętym tętniaku. Z całego serca płynęły podziękowania dla niej. I tym razem dla niej oraz dla wszystkich gości jubilatów zostało odśpiewane uroczyste 100 lat.

Swoją obecnością wydarzenie zaszczycił znany autor tekstów piosenek, poeta i scenarzysta, sosnowiczanin Jacek Cygan. W związku z jubileuszem powstał hospicyjny hymn, do którego właśnie on napisał słowa, a muzyka do tego utworu, autorstwa Krzesimira Dębskiego pochodzi z czołówki telenoweli pt. „Klan”.

Link do hymnu TUTAJ

Piknik w ogrodzie połączony był z koncertem kapeli góralskiej „Pogwizdani”.

W tym miejscu warto wspomnieć, że Służba Liturgiczna naszej parafii w 2018 roku włączyła się w akcję „Drzewko dla Hospicjum”. Przez cały Adwent ministranci składali datki do specjalnie przygotowanej puszki, na sfinansowanie drzewka zasadzonego przed budynkiem Hospicjum. Jako widoczny znak przekazanej ofiary ks. Dawid Kuczek wraz z przedstawicielem ministrantów  osobiście dokonali aktu wkopania tabliczki informacyjnej.

Tekst i fotografie: Marzena Gołębiowska

Udostępnij: